parodos logo 2004  |  2002  |  2001  |  2000  |  1999  |  1998  |  1997
logo
english homemail
fonas
 

Mecenatas

omnitel

Rėmėjai

Infostruktura
blue bridge baltnet sonex gubernija new-visionremejai

microlink

Informaciniai rėmėjai

tv3 lrt omni banga rect acmediaremejai 2

Baltic Optical Disc Meniu

„Infobalt“ laikraštis

Verslo žinios

„Infobalt“ viešbutis

Crowne Plaza

 

  Dėkojame visiems parodos Infobalt'2003 dalyviams ir lankytojams už darbštumą, smalsumą ir indėlį į Lietuvos informacinės visuomenės plėtrą !!!

Dėmesio!!! Tai archyvinė informacija!
Visi šioje svetainėje pateikti adresai, įkainiai ir kt. gali būti pasikeitę!

Į Lietuvą importuojamiems kompiuterių kietiesiems diskams, diskasukiams, archyvavimo juostelėms bus taikomas 6% apmokestinimo mokestis, renkamas kaip kompensacija autoriams už kūrinių atgaminimą asmeniais tikslams. Taip nustatyta LR Vyriausybės patvirtintoje tvarkoje.

Asociacijos “Infobalt”  įmonės reiškia didelį susirūpinimą ir teigia, kad nuo ateinančių metų pradžios įsigaliosiančiu Vyriausybės nutarimu "DĖL ATLYGINIMO UŽ AUDIOVIZUALINIŲ KŪRINIŲ AR FONOGRAMOSE ĮRAŠYTŲ KŪRINIŲ ATGAMINIMĄ ASMENINIAIS TIKSLAIS PASKIRSTYMO IR MOKĖJIMO TVARKOS PATVIRTINIMO"  siekiama diskriminuoti lietuviškų kompiuterių gamintojus ir stabdyti informacinės visuomenės plėtrą Lietuvoje.

 

Į Lietuvą importuojamiems kompiuterių kietiesiems diskams, diskasukiams, archyvavimo juostelėms bus taikomas 6% apmokestinimo mokestis, renkamas kaip kompensacija autoriams už kūrinių atgaminimą asmeniais tikslams. Taip nustatyta LR Vyriausybės patvirtintoje tvarkoje. 

Kompensacijos autoriams už atgaminimo asmeninėms reikmėms nuostatą numato naujoji ES autorių teisių direktyva informacinėje visuomenėje, tačiau būdus ir formas šalys narės gali pasirinkti pačios.

       Š.m. pavasarį, svarstant Autorių teisių įstatymą, siekiant derinti interesus tarp teisių turėtojų ir vartotojų, įrangos tiekėjų buvo pasiektas kompromisas – sutarta apmokęstinti tik tuščias laikmenas, bet ne techninę įrangą, tačiau Vyriausybės parengtoje laikmenų apmokestinimo tvarkoje į laikmenų sąrašą buvo įtraukti ir asmeninių kompiuterių kietieji diskai, diskasukiai, archyvavimo juostelės. 

Kaip parodė TNS Gallup pusmetį rengto tyrimo “Autorių teisių ir gretutinių teisių apribojimo, susijusio su kūrinių atgaminimu asmeniniais tikslais, kompensavimo mechanizmo įgyvendinimo pasekmių”  rezultatai, tik 8,5% tirtų namų ūkių garso įrašams atkurti naudoja kietuosius diskus ir 41% kopijuojančių naudoja juos vaizdo įrašams. 

 Asociacijos "Infobalt" žinomis, Lietuvoje namų ūkiuose yra maždaug  10-15%  visų rinkos kompiuterių. Likusioji dalis naudojima verslo sektoriuje – profesinėms reikmėms. 

Taigi, nesunku paskaičiuoti, kad kietieji diskai kopijavimui naudojami atitinkamai ne daugiau 1%  ir  6%  vaizdo ir garso įrašams atkurti. Akivaizdu, kad ši įranga neturi jokio pagrindo būti apmokestinta, nes praktiškai beveik nenaudojama kopijų asmeninėms reikmėms padarymui. 

Vokietija yra vienintelė ES šalis, kurioje yra apmokęstinami asmeniniai kompiuteriai (sudėtinė dalis - kietieji diskai), tačiau dėl to dabar Vokietijos Aukščiausiame teisme vyksta teisminiai procesai. Atitinkamos šalies asociacijos jau kreipėsi į Europos Komisiją dėl kolektyvinių šalies autorių teisių organizacijų piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi fakto  nustatymo. 

Ekonominė tyrimo analizė parodė, kad 6% nuo CD ir audiokasečių sudarys apie 400 - 500 tūkst. lt.,  o nuo HDD surenkami 6% sieks net 2,7 mln. Lt. 

Beje, garsių pasaulio firmų į Lietuvą įvežami kompiuteriai ir jų kietieji diskai apmokestinami nebus, nes muitinėje jų sudedamosios dalys atskirai nėra deklaruojamos. 

Kaip pastebėjo asociacijos “Infobalt” valdybos narys Virginijus Jasaitis ,”be visų jau ne kartą išsakytų argumentų dėl ydingo kompensavimo autoriams mechanizmo, toks technikos apmokestinimas  nukreiptas prieš informacinės visuomenės vystymąsi ir sudaromos visiškai nelygios verslo sąlygos užsienio žymių firmų ir Lietuvos gamintojams. Taigi, tokia tvarka vienareikšmiškai pažeidžia konkurencijos įstatymo nuostatas, todėl privalo būti sustabdyta ir pakeista.”

INFOBALT  SPAUDOS  CENTRAS

  

2003-12-22

 
     
INFOBALT: Vokiečių g. 28/17–16, 2001 Vilnius. Tel. 8 5 262 26 23, faksas 8 5 262 26 29, el. paštas: office (eta) infobalt.lt Viršus
Copyright © asociacija „Infobalt“, visos teisės saugomos